ALS70C163QS450 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 92
In Stock: 0
16000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70C163QS450
DigiKey Part Number
ALS70C163QS450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70C163QS450
Description
CAP ALUM 16000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70C163QS450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
27.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
36.2 A @ 10 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C