ALS70A822QC250 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
8200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70A822QC250
DigiKey Part Number
ALS70A822QC250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A822QC250
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 250V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A822QC250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
13.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
18.1 A @ 10 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C