ALS70A752NW500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
7500 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 38mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70A752NW500
DigiKey Part Number
ALS70A752NW500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A752NW500
Description
CAP ALUM 7500UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A752NW500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
18.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
26.3 A @ 10 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
6.732" (171.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C