ALS70A392NF550
DigiKey Part Number
399-14367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A392NF550
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 550V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3900 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 118mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS70A392NF550 Models
Ripple Current @ Low Frequency
13.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
19 A @ 10 kHz
Impedance
103 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
118mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C