ALS70A362QC450
DigiKey Part Number
399-14380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A362QC450
Description
CAP ALUM 3600UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 61mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS70A362QC450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
11.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
17.5 A @ 10 kHz
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
61mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C