ALS70A362KE250
DigiKey Part Number
399-14332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A362KE250
Description
CAP ALUM 3600UF 20% 250V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3600 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 74mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS70A362KE250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
8.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
13.6 A @ 10 kHz
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
74mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C