ALS70A135QT025
DigiKey Part Number
399-14373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A135QT025
Description
CAP ALUM 1.3F 20% 25V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 F 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS70A135QT025 Models
Ripple Current @ Low Frequency
42.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
43.5 A @ 10 kHz
Impedance
7 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C