ALS70A134QS100
DigiKey Part Number
399-14376-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A134QS100
Description
CAP ALUM 130000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS70A134QS100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
40 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
42.2 A @ 10 kHz
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C