ALS41A682QP400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6.8 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS41A682QP400
DigiKey Part Number
399-ALS41A682QP400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS41A682QP400
Description
CAP ALUM SCRW TERM 105C
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALS41A682QP400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
20 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
28.3 A @ 10 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C