ALS40A681KE400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 183mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
ALS40A681KE400
DigiKey Part Number
399-ALS40A681KE400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS40A681KE400
Description
CAP ALUM SCRW TERM 105C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALS40A681KE400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
9.8 A @ 10 kHz
Impedance
121 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
183mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C