ALS40A472ND200
DigiKey Part Number
399-ALS40A472ND200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS40A472ND200
Description
CAP ALUM SCRW TERM 105C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 mF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS40A472ND200 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
8.7 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
9.4 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
3.031" (77.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
48mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C