ALS31G332NF450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
3.3 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
ALS31G332NF450
DigiKey Part Number
399-ALS31G332NF450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31G332NF450
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS31G332NF450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
13.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21.2 A @ 10 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C