ALS31A683NT100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
68 mF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
ALS31A683NT100
DigiKey Part Number
399-ALS31A683NT100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31A683NT100
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALS31A683NT100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
40.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
41.5 A @ 10 kHz
Impedance
6 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C