ALS31A472QH400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4.7 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
ALS31A472QH400
DigiKey Part Number
399-ALS31A472QH400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31A472QH400
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS31A472QH400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
17.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.4 A @ 10 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.937" (100.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C