ALS31A472DA063
DigiKey Part Number
399-ALS31A472DA063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS31A472DA063
Description
CAP ALUM SCREW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 mF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS31A472DA063 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.7 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
7.4 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
2.126" (54.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C