ALS30A153DA025
DigiKey Part Number
399-ALS30A153DA025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A153DA025
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS30A153DA025 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
8.2 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
8.7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C