ALP22A472BB063
DigiKey Part Number
399-11413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALP22A472BB063
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALP22A472BB063 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C