ALF20C102DL400
DigiKey Part Number
ALF20C102DL400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C102DL400
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 112mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF20C102DL400 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.98 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.32 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
77 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
112mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C