ALC70E561DD350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
560 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 253mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALC70E561DD350
DigiKey Part Number
ALC70E561DD350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70E561DD350
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.53 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.93 A @ 10 kHz
Impedance
133 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
253mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C