ALC70E473EH040 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
47000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 21mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC70E473EH040
DigiKey Part Number
ALC70E473EH040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70E473EH040
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
11.02 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
12.52 A @ 10 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C