ALC70D471CB250 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 386mOhm @ 100Hz 13000 Hrs @ 85°C
ALC70D471CB250
DigiKey Part Number
ALC70D471CB250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70D471CB250
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.84 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.01 A @ 10 kHz
Impedance
223 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
386mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
13000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C