ALC70A162EL400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1600 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 92mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC70A162EL400
DigiKey Part Number
ALC70A162EL400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A162EL400
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5.27 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
10.65 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
51 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
92mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C