ALC70A102EH450
DigiKey Part Number
399-19602-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A102EH450
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 148.2mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC70A102EH450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.11 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
8.53 A @ 10 kHz
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
148.2mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C