ALC40A471DE400
DigiKey Part Number
399-5677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC40A471DE400
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 300mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALC40A471DE400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.73 A @ 10 kHz
Impedance
192 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C