ALC40A151CB400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 835mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
ALC40A151CB400
DigiKey Part Number
399-ALC40A151CB400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC40A151CB400
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALC40A151CB400 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.14 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.46 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
562 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
835mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C