ALA7AA151BD550
DigiKey Part Number
399-ALA7AA151BD550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA7AA151BD550
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.152Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALA7AA151BD550 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
798 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.152Ohm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C