A782MN307M1ELAV025
DigiKey Part Number
399-A782MN307M1ELAV025TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A782MN307M1ELAV025
Description
CAP ALUM HYB 300UF 20% 25V SMD
Detailed Description
300 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Category
Series
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
300 µF
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C