A768MS687M1DLAE015
DigiKey Part Number
399-A768MS687M1DLAE015TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS687M1DLAE015CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS687M1DLAE015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS687M1DLAE015
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 20V SMD
Detailed Description
680 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768MS687M1DLAE015 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
680 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C