A768EB476M1ELAE042
DigiKey Part Number
399-A768EB476M1ELAE042TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768EB476M1ELAE042CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768EB476M1ELAE042DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768EB476M1ELAE042
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 42mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768EB476M1ELAE042 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
58.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.175 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C