A720V567M002APE006
DigiKey Part Number
399-A720V567M002APE006TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A720V567M002APE006CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A720V567M002APE006DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A720V567M002APE006
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A720V567M002APE006 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
8.26 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2 V