A700V685M016ATE070
DigiKey Part Number
399-A700V685M016ATE070TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700V685M016ATE070
Description
CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 16V SMD
Detailed Description
6.8 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 70mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A700V685M016ATE070 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
6.8 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V