A700D227M004ATE009
DigiKey Part Number
399-11707-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11707-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11707-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700D227M004ATE009
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A700D227M004ATE009 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
5.3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm