A700D157M004ATE018
DigiKey Part Number
399-3046-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-3046-1-ND - Cut Tape (CT)
399-3046-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700D157M004ATE018
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Detailed Description
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 18mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A700D157M004ATE018 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
3.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm