A700D127M006ATE012
DigiKey Part Number
399-A700D127M006ATE012TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A700D127M006ATE012CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A700D127M006ATE012DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700D127M006ATE012
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
120 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A700D127M006ATE012 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency
4.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm