FRC32C2B100JTP
DigiKey Part Number
2315-FRC32C2B100JTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
2315-FRC32C2B100JTPCT-ND - Cut Tape (CT)
2315-FRC32C2B100JTPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRC32C2B100JTP
Description
RES 10 OHM 5% 1/8W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Fusible, Safety
Category
Features
Fusible, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)