KF2EDGM-Y-3.5-10P-1G
KF2EDGM-Y-3.5-10P-1G
KF2EDGM-Y-3.5-10P-1G
DigiKey Part Number
5912-KF2EDGM-Y-3.5-10P-1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF2EDGM-Y-3.5-10P-1G
Description
Pluggable Terminal Block Plug w/
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle 180°
Category
Current - IEC
7A
Manufacturer
KaiFeng Electronics
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Multiple
Type
Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Contact Mating Finish
Nickel, Tin
Positions Per Level
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)