KF2EDG-Y-3.81-3P-1G
KF2EDG-Y-3.81-3P-1G
KF2EDG-Y-3.81-3P-1G
DigiKey Part Number
5912-KF2EDG-Y-3.81-3P-1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF2EDG-Y-3.81-3P-1G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle, Vertical 180°
Category
Current - IEC
7A
Manufacturer
KaiFeng Electronics
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
0.5-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Multiple
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
3
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M2
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)