TX24-50R-LT-N1E
TX24-50R-LT-N1E
TX24-50R-LT-N1E
DigiKey Part Number
670-1395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-50R-LT-N1E
Description
CONN RCPT 50POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX24-50R-LT-N1E Models
Category
Pitch
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
JAE Electronics
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.354" (9.00mm)