Image for LY20-20P-DLT1-P5E-BR is not available
LY20-20P-DLT1-P5E-BR
DigiKey Part Number
LY20-20P-DLT1-P5E-BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY20-20P-DLT1-P5E-BR
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.106" (2.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Brown
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V