LY20-12P-DT1-P1E-BR
DigiKey Part Number
LY20-12P-DT1-P1E-BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY20-12P-DT1-P1E-BR
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.106" (2.70mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.291" (7.40mm)
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250V