KX14-80K2DE
DigiKey Part Number
670-1278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KX14-80K2DE
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KX14-80K2DE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm, 6mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.140" (3.55mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)