MCMA160P1600YA
DigiKey Part Number
238-MCMA160P1600YA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCMA160P1600YA
Description
SCR MODULE 1.6KV 250A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV 250 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
250 A
Manufacturer
IXYS
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Packaging
Box
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
4750A, 5130A
Structure
Series Connection - All SCRs
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TJ)
Voltage - Off State
1.6 kV
Mounting Type
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max)
160 A