IXYT25N250CHV
DigiKey Part Number
IXYT25N250CHV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYT25N250CHV
Description
IGBT 2500V 95A TO-268
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 2500 V 95 A 937 W Surface Mount TO-268
Gate Charge
147 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
15ns/230ns
Test Condition
1250V, 25A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
34 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
2500 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
95 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
235 A
Package / Case
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
4V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
TO-268
Power - Max
937 W