IXXH30N60C3D1
DigiKey Part Number
IXXH30N60C3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXXH30N60C3D1
Description
IGBT PT 600V 60A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 600 V 60 A 270 W Through Hole TO-247AD (IXXH)
Category
Switching Energy
500µJ (on), 270µJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
37 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
23ns/77ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 24A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
110 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 24A
Supplier Device Package
TO-247AD (IXXH)
Power - Max
270 W