IXTA44P15T-TRL
DigiKey Part Number
IXTA44P15T-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
IXTA44P15T-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
IXTA44P15T-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA44P15T-TRL
Description
MOSFET P-CH 150V 44A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 150 V 44A (Tc) 298W (Tc) Surface Mount TO-263AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXTA44P15T-TRL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
175 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
298W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 22A, 10V