IXGT16N170AH1
DigiKey Part Number
IXGT16N170AH1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXGT16N170AH1
Description
IGBT NPT 1700V 16A TO-268AA
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT 1700 V 16 A 190 W Surface Mount TO-268AA
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
65 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
36ns/160ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
850V, 16A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Reverse Recovery Time (trr)
230 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
16 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
40 A
Package / Case
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
5V @ 15V, 11A
Supplier Device Package
TO-268AA
Power - Max
190 W