DSEP60-06AZ-TUB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 341
Datasheet
Diode 600 V 60A Surface Mount TO-268AA (D3Pak-HV)
DSEP60-06AZ-TUB
DigiKey Part Number
238-DSEP60-06AZ-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEP60-06AZ-TUB
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO268AA
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
650 µA @ 600 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
67pF @ 400V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
60A
Supplier Device Package
TO-268AA (D3Pak-HV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.04 V @ 60 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C