CLA40MT1200NPZ-TRL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Standard 1.2 kV 44 A Surface Mount TO-263HV
CLA40MT1200NPZ-TRL
DigiKey Part Number
CLA40MT1200NPZ-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLA40MT1200NPZ-TRL
Description
TRIAC 1.2KV 44A TO263HV
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
200A, 215A
Manufacturer
IXYS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
40 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
44 A
Supplier Device Package
TO-263HV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V