Image for MDM-51PCBRPT is not available
MDM-51PCBRPT
DigiKey Part Number
MDM-51PCBRPT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-51PCBRPT
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Shielded
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
5
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C