MDM-15PSM7-A174
DigiKey Part Number
1003-MDM-15PSM7-A174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-15PSM7-A174
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
2
Wire Gauge
26 AWG